Menu

Kursy o odżywianiu – czy to klucz do sukcesu?

Jak mówi słynne powiedzenie „wiedza to potęgi klucz” – tak jest również odnośnie odżywiania, zdrowego stylu życia i dbania o sylwetkę. Jak więc najlepiej i najefektywniej zwiększyć swoją wiedzę na te tematy? Tak aby posiadane przez nas informacje były pewne, rzetelne i prawdziwie? Kursy i szkolenia wydają się być w tym zakresie najbardziej odpowiednimi formami pogłębiania naszej wiedzy i zdobywania nowych doświadczeń.

Przede wszystkim czym różni się szkolenie od kursu?

Kurs rozumiemy jako zaplanowaną formę nauczania, która pozwala na nabywanie nowych umiejętności lub rozwijanie takich, które już posiadamy. Kursy możemy podzielić na doszkalające i kwalifikacyjne. Natomiast szkolenia są to formy i działania skupiające się na doskonaleniu umiejętności oraz kwalifikacji, a także na zwiększaniu naszej wiedzy. Szkolenia możemy podzielić na otwarte, zamknięte oraz takie prowadzone w formie e-learningowej.

Długie, obejmujące minimum 30 godzin szkolenia nazywane są kursami.

Jak wybrać dobre szkolenie lub kurs?

Obecnie oferta takich form związanych z tematyką żywienia i dbania o sylwetkę jest ogromnie szeroka. Przed wyborem szkolenia dla siebie powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad tym do czego potrzebne jest nam to konkretne szkolenie. Innego rodzaju szkolenia będzie potrzebować dietetyk, trener personalny, a innego osoba która chce po prostu zmienić swój styl życia i zadbać o swoje zdrowie i wygląd.

Kiedy wiemy już po co nam wybrany przez nas kurs, warto postawić sobie jeszcze kilka pytań: jakiej wiedzy potrzebuje, jakiej wiedzy mi brakuje, czy szkolenie o którym myślę jest organizowane dla osób początkujących, czy też jest to poziom zaawansowany, czy szkolenie to daje mi później jakieś uprawnienia, kwalifikacje, certyfikaty?

Częstym błędem dokonywanym przy wyborze szkolenia jest niezwrócenie uwagi na jego poziom i tym samym wybranie się na szkolenie zaawansowane, gdzie pewien poziom wiedzy jest niezbędny by w nim uczestniczyć. W taki sposób można jedynie stracić zasoby takie jak czas i pieniądze. A co gorsze nie rozumiejąc wielu zagadnień zniechęcić się i stracić dalszy zapał do nauki.

Oczywiście, kolejnym elementem na który powinniśmy zwracać uwagę wybierając szkolenie jest firma, które to szkolenie proponuje. Przede wszystkim czy jest wiarygodna, czy są o niej jakieś opinie w Internecie i jaką ma renomę. Kolejno, czy osoby prowadzące szkolenie mają w tym doświadczenie, oraz niezbędne do tego wiedzę i kompetencje.

Na koniec pamiętajmy, że samo szkolenie nic nam nie da – to od naszego zaangażowania i chęci zależy ile wiedzy wyniesiemy z niego.