Menu

Mięśnie głębokie - jak je ćwiczyć?

Mięśnie głębokie są najczęściej zaniedbywaną partią mięśni w naszym ciele, pomimo tego, że żyjemy w dobie dbania o sylwetkę i zdrowie. Większość z nas skupia się głównie na widocznych efektach swoich treningów, a więc kształtujemy mięśnie brzucha – żeby mieć piękny i twardy „sześciopak”, na mięśniach ramion – dla bicepsów, czy też na mięśniach pośladkowych aby mieć piękną, jędrną pupę. W tym wszystkim zapominamy jednak jak ważną w naszym ciele rolę pełnią mięśnie głębokie.

Czym są mięśnie głębokie?

Mięśnie głębokie – inaczej zwane posturalne, toniczne lub stabilizujące, są to mięśnie które zapewniają poprawne ustawienie sylwetki i stabilizują kręgosłup.

A więc które to są mięśnie? Mięśnie głębokie to między innymi mięśnie grzbietu, tłoczni brzusznej, korpusu, oraz dna miednicy. Mięśnie te mogą być narażane na długie i duże obciążenia, po których bardzo szybko się regenerują. Ich zadaniem jest dbanie o to by nasz kręgosłup znajdował się w odpowiednich pozycjach, utrzymują równowagę ciała i wpływają na prawidłowy, harmonijny rozwój całego ciała, oraz chronią nasz kręgosłup przed przeciążeniami.

Niestety bardzo często zdarza się, że podczas treningów te właśnie partie mięśniowe pomijamy. Może to stać się przyczyną braku równowagi mięśniowej, a w efekcie może to doprowadzić nawet do za dużego napięcia mięśniowego – mocno obciążonych przejęciem tej funkcji mięśni obwodowych i powodować ból, sztywność mięśni czy też zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.
To wszystko natomiast przekłada się na to że mięśnie zewnętrzne mamy wyćwiczone jednak nasza postawa i wygląd ciała nie jest zadowalający.

Jak ćwiczyć mięśnie głębokie?

Najpopularniejszym ćwiczeniem angażującym mięśnie posturalne jest tak zwany „plank” czyli bardziej profesjonalnie mostek izometryczny. Ćwiczenie to polega na podparciu się na stopach i przedramionach w pozycji „deski” czyli ramiona pośladki i plecy są w jednej linii. Oczywiście ćwiczenie to można ułatwić robiąc je nie na przedramionach a na dłoniach, lub utrudnić robiąc je np. na jednym przedramieniu i jednej stopie pozostałe mając wyprostowane i uniesione nad ziemią. Możemy również robiąc plank – spróbować robić wznosy ramion. Ćwiczenie to angażuje wiele grup mięśniowych – przede wszystkim mięsień prosty brzucha, skośne brzucha, mięśnie prostowników grzbietu, mięśnie ud – tylnej i przedniej strony a także mięśnie obręczy barkowej.

Kolejnym ćwiczeniem jest tak zwany Superman – ćwiczenie to polega na unoszenia nóg oraz całego tułowia w leżeniu na brzuchu – wyginając się przy tym w łuk. Pamiętajmy przy tym ćwiczeniu o tym aby ręce były lekko ugięte w łokciach, a stopy obciągnięte.

Ćwiczenia angażujące mięśnie wewnętrzne przyniosą korzyści każdemu więc nie zapominajmy dodawać ich do naszych codziennych treningów, a efekty na pewno miło nas zaskoczą.