Menu

Cellulit – czym jest i jak z nim walczyć?

Cellulit czyli tak zwana pomarańczowa skórka spędza sen z powiek wielu kobietom, kobietom ponieważ to właśnie głównie płci żeńskiej dotyczy ten problem. Najczęściej umiejscawia się w okolicach brzucha, ud i pośladków co jest znacznym utrapieniem w okresie letnim, gdy te części ciała częściej odkrywamy.

Cellulit – czym jest?

Cellulit jest to nieprawidłowo rozmieszczona tkanka tłuszczowa, przez którą tworzą się grudki tłuszczu a w przestrzeniach między nimi zbierają się woda oraz produkty przemiany materii.

Im bardziej zaawansowany stopień cellulitu tym bardziej jest on widoczny. Jest to pomarszczona, grudkowata struktura skóry właśnie w takich strategicznych miejscach jak uda, brzuch czy też pośladki. Rozwój cellulitu zaczyna się wraz z okresem dojrzewania, natomiast sprzyja jego powstawaniu również ciąża, czy też przyjmowanie tabletek hormonalnych.

Krąży mit, że cellulit występuje jedynie u otyłych osób, nie jest to jednak prawdą, ponieważ cellulit występuje zarówno u osób z nadwagą jak i u osób szczupłych. Jednak występują czynniki zależne od nas a dodatkowo sprzyjające powstawaniu cellulitu.

Co sprzyja powstawaniu cellulitu?

Przede wszystkim czynnikiem takim jest siedzący tryb życia, nikotyna – a więc palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, jedzenie produktów wysoko przetworzonych oraz typu Fast food, spożywanie za dużej ilości soli i cukru oraz noszenie zbyt obcisłych ubrań.

Pozbycie się ze swojego życia tych czynników może pomóc w walce lub zapobieganiu cellulitowi, jednak niestety zdarza się również że szczupłe kobiety prowadzące zdrowy tryb życia, aktywne fizycznie, dbające o swoją dietę mają problemy z cellulitem. Jak widać przyczyny są na tyle złożone, często mając swoje źródło w hormonach, że walka może być nierówna, gdyż głównym czynnikiem powodującym cellulit jest estrogen (kobiece hormony płciowe).

Jakie możemy rozróżnić rodzaje cellulitu?

Cellulit ma cztery stadia rozwoju. Pierwsze dwa są możliwe do cofnięcia, stadium trzecie i czwarte jest natomiast trudny do zwalczenia, czasami niemal nierealny – stadia te występują gdy cellulit zaczyna być widoczny już bez ściśnięcia skóry, a dotykanie takich zmian jest wręcz bolesne.

Cellulit dzielimy również na wodny (widoczny po ściśnięciu skóry palcami) i tłuszczowy (skóra pokryta jest zgrubieniami i zagłębieniami).

Walka z cellulitem jest ciężka polega przede wszystkim na wyeliminowaniu czynników sprzyjających wymienionych powyżej, jednak czasami to nie pomaga wtedy warto spróbować po prostu zaakceptować siebie. Z tym problemem boryka się większość kobiet – a jest to stan poniekąd powodowany tym że jest się kobietą a więc naturalny.